A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ № 54
38600, смт Котельва Полтавської області, вул. Покровська, буд. 9

.

                                               

                                  ЯК ВЕЛИКІ КАЖУТЬ…


                        “Хоч би яка у вас відповідальна і складна творча робота                   
                         була на виробництві, знайте, що вдома на вас чекає ще                      
                         відповідальніша, ще складніша, ще тонша робота —              
                         виховання людини”

В.Сухомлинський

ЯК ВИХОВУВАТИ ПІДЛІТКІВ: КОРИСНІ ПОРАДИ

       Підлітковий вік – нелегкий час і для самих підлітків, і для батьків. Вступаючи в цей період, дитина досягає статевої зрілості. У її організмі відбувається багато змін, які можуть її лякати. Намагаючись прийняти їх, підліток іноді починає не найкраще поводитися з батьками й іншими людьми.
     Поведінка підлітка – це його реакція на вікові зміни. Так, дитина підліткового віку нервуватиме вас і випробовуватиме ваше терпіння. І батьки як дорослі люди повинні діяти правильно, щоб домогтися від підлітка необхідної реакції.

Рекомендацій із приводу того,
 як уникнути конфліктів при вихованні підлітка

1. Говоріть із дитиною

  • Слухайте, що каже підліток. Він має право на власну думку. Слухайте більше, ніж говорите: завдяки цьому вам буде легше зрозуміти, що відбувається з підлітком.
  • Підлітки віддають перевагу спілкуванню з друзями, а не родиною. Тому намагайтеся планувати більше часу на спільну діяльність або спілкування. Розмовляйте з підлітком, щоб дізнатися про його інтереси, захоплення та подробиці його життя.
  • Стаючи більш самостійним, підліток потребує конфіденційності і простору. Батькам важливо поважати приватне життя підлітка, виділити йому простір, але при цьому знати, чим займається дитина і де перебуває в той чи інший момент.
  • Підліток може вас дратувати. Але водночас він потребує ваших любові та прихильності. Виявляйте любов, демонструючи її  конкретними діями,
  • Весело проводьте час разом із дитиною.
  • Підлітки прагнуть самостійності, тому залучайте дитину до спільного прийняття рішень. Завдяки цьому ви поступово зможете завоювати довіру дитини, і вона ділитиметься з вами своїми думками.

Чого потрібно уникати, спілкуючись із підлітком

  • кричати на підлітка або наполегливо змушувати його робити що-небудь;
  • виявляти зайву турботливість у присутності його друзів;
  • сперечатися з ним просто тому, що ви – батьки.

Підліток – це наполовину доросла людина, і все, чого він потребує, – це ваше незначне керівництво. Спілкування з ним і ваші мудрі поради можуть спрацювати. Тому більше спілкуйтеся з підлітком.

2. Станьте підлітку другом, але при цьому залишайтеся батьками. Лише почуваючись досить комфортно, підліток почне ділитися з вами всім, що хвилює його душу.

Однак іноді вам доведеться обмежувати дитину, діючи з позиції батьків. Відмовляти підлітку в тому чи іншому бажанні цілком нормально, але важливо, аби це не стало вашою звичкою.

3. Секс, брехня і алкоголь

Спілкуючись із підлітками, ви неминуче стикатиметеся з такими делікатними темами, як секс, алкоголь і наркотики, які здатні легко спокусити підлітка. Розгляньмо поради, як упоратися з такими ситуаціями, не доводячи їх до конфліктів.

Поспілкуймося про секс

      І підліткам, і їхнім батькам важко даються розмови про секс. Можливо, із 16-річним підлітком говорити про секс легше, але варто зробити це раніше.
     Перш ніж почати з підлітком розмову про секс, переконайтеся, що ви готові до неї. Дайте йому зрозуміти, що секс – це не табу. Так дитині буде легше говорити з вами. Стежте за тим, щоб розмова не супроводжувалася незручностями.

Одним келихом пива справа ніколи не закінчується

     Зосередьтеся на проблемах, до яких може призвести вживання алкоголю, його негативному впливі на працездатність, поведінку й настрій підлітка. Ви маєте прищепити дитині відповідальність за її вчинки.

  • розкажіть дитині про користь і шкоду алкоголю. Поясніть, що в дорослому віці випити з друзями – це нормально, але зловживати алкоголем – погано;
  • ведіть діалог, щоб дитина мала змогу ставити вам запитання й ділитися своєю думкою;
  • запитайте в підлітка, що він уже знає про алкоголь і чи куштував його;
  • розкажіть про небезпеку водіння авто в нетверезому стані;
  • установіть для підлітка правила вживання алкоголю й наслідки, якщо він їх порушить;
  • навчіть підлітка відмовлятися, якщо хтось пропонує йому випити.

Насамперед скажіть підлітку, що, потребуючи допомоги, він завжди може розраховувати на допомогу батьків. Йому достатньо зателефонувати вам, і ви надасте необхідну допомогу.

«Лише одна затяжка» може перерости у звичку

    Для підлітка перша цигарка – це пригода. Він просто прагне нових відчуттів. Але якщо йдеться про наркотики, на цьому справа може не закінчитися. Підліток хотітиме спробувати їх знову й знову, поки не зрозуміє, що став залежним. Щоб цього не сталося, дотримуйтеся таких рекомендацій:

  • якщо ви нічого не знаєте про підліткові залежності – вивчіть це питання.
  • будьте уважні до таких ознак, як перепади настрою, раптові напади агресії, втрата апетиту, постійна втома тощо;
  • розкажіть підлітку, що за зберігання й поширення наркотиків передбачена кримінальна відповідальність, що чинить значний вплив на майбутнє людини.

Якщо у вас виникають підозри щодо поведінки дитини, використовуйте свій авторитет, щоб перешкодити синові або доньці долучитися до поганих звичок.

4. Розумно ставтеся до суперечок

    Подумайте, що для вас є принциповим, а з чим варто змиритися. Приводом для занепокоєння може стати те, що матиме наслідки на все життя (наприклад, якщо підліток захоче зробити татуювання або пірсинг). Але якщо підліток усього-на-всього не прибирає в кімнаті або пофарбував волосся в інший колір, не варто перейматися. Якщо ви контролюватимете кожну його дію, він думатиме, що ви до нього прискіпуєтеся. І це жодним чином не допоможе вам налагодити спілкування.

5. Познайомтеся з друзями підлітка

     Тема, що найбільше цікавить підлітка, – це взаємини. У підлітковому віці дитина робить спроби побудувати міцні дружні стосунки, які можуть зберегтися протягом усього життя. У цьому віці підлітки також досліджують взаємини.
    Вам можуть не подобатися друзі вашої дитини. Ви можете вважати, що вони погано на неї впливають. Однак не варто забороняти підлітку спілкуватися з тією чи іншою особою із її оточення, вважаючи, що вона не годиться йому в друзі. Познайомтеся з друзями вашої дитини. Запросіть їх на вечерю. Можливо, з часом вони вам навіть сподобаються. Принаймні, ваш підліток зрозуміє, що ви намагаєтеся прийняти його коло спілкування. Якщо ви справді вважаєте, що хтось погано впливає на вашу дитину, поговоріть із нею і поясніть свою позицію.

6. Встановлюйте правила. Розумне виховання дітей ґрунтується на наборі чітко визначених доцільних правил і наслідків за їх порушення. І ви, і ваш чоловік чи дружина маєте бути одностайні, вимагаючи від дитини дотримуватися цих правил, тому батькам варто досягти згоди при їх встановленні.
 

7. Навчіть підлітка відповідальності. Важливими аспектами відповідальності є критичне мислення та вміння приймати відповідальні рішення. Ви повинні навчити свого підлітка брати відповідальність не тільки за самого себе, а і за вашу спільну родину й оточення. Деякі способи зробити це – доручити дитині виконання домашніх обов'язків або допомогти знайти підробіток. Підліток повинен усвідомити: він завжди відповідальний за свої дії і поведінку.
 

8. Не покладайтеся на технології. У наш час практично всі підлітки користуються смартфонами, мають профілі в соціальних мережах. Ви маєте встановити для дитини правила використання смартфонів, ноутбуків та інших електронних пристроїв. Допоможіть підлітку збалансувати час, який він проводить в Інтернеті й реальному світі.
 

9. Створіть план дій. Де б не був ваш підліток – на вечірці, у компанії або вдома в товариша – він завжди мусить бути з вами на зв'язку. Навіть якщо на годиннику 2 година ночі, дитина повинна вам зателефонувати. А потрапивши в скрутну ситуацію, не маючи змоги дістатися до оселі – тим більше.

      Вам варто спільно скласти для підлітка план дій у тій чи іншій ситуації, дозволивши йому озвучити декілька його пропозицій. Таким чином, підліток буде самостійно приймати рішення під вашим керівництвом..

10. Виховуйте в доньки непохитність. Наголошуйте на характері, а не зовнішності. Найчастіше батьки інстинктивно намагаються захистити свою маленьку дівчинку від поганого світу.     
     Захищати дітей – ваше завдання, але зрозумійте, що ви не завжди можете це зробити. І якщо ваша донька іноді стикатиметься з труднощами, які робитимуть її сильнішою, – це нормально.

Ваша донька лише тоді навчиться давати раду таким важким емоціям, як горе, біль, смуток, ревнощі та гнів, коли проживатиме їх. Дозвольте їй самій справлятися зі сварками, конфліктами з однолітками й іншими життєвими негараздами.
    Ваше завдання – підготувати доньку до дорослого життя. Якщо вона має ті чи інші проблеми – поговоріть із нею про це. Розгляньте можливі варіанти, але дозвольте їй самій прийняти остаточне рішення. Пам'ятайте, що воно може відрізнятися від вашого. Підтримуйте її, але так, щоб не нашкодити.

11. Розвивайте в доньки впевненість. За допомогою цього ви допоможете їй здійснити мрії. Проте завжди пояснюйте їй різницю між упевненістю й самовпевненістю. Дівчинка має розуміти, що здатна досягти всього, але при цьому усвідомлювати свої можливості й обмеження.

    Навчіть доньку йти на виправданий ризик. Якщо вона іноді зазнаватиме невдачі – це нормально. Вона має розуміти, що їй не потрібно бути ідеальною.

12. Розмовляйте з дочкою про взаємини. Вам не варто оберігати свою доньку від романтичних взаємин або перешкодити зустрічатися з хлопчиками. Однак ви маєте поговорити з нею про її стосунки – хлопчиків, побачення, поцілунки, секс тощо. Але не намагайтеся розповісти про все відразу.
 

13. Говоріть із сином про дівчаток. Мами завжди пишаються, коли бачать, що їх син подобається дівчаткам. Але, щоб це сталося, ви повинні виховати в ньому повагу до жінок.
     Перш ніж ваш син потрапить під владу гормонів, поговоріть із ним про дівчат і секс.

 

14. Виявляти емоції нормально. Хоча хлопчики-підлітки емоційно вразливі, вони неохоче виявляють свої почуття, тому що суспільство очікує від них сили, а не чутливості. Притлумлені емоції небезпечні й здатні спричинити зрив. Заохочуйте його виявляти різні емоції: любов, гнів, щастя, смуток тощо. Навіть плакати для хлопчиків нормально.
 

15. Дайте підлітку простір. Він  потребує власного простору. Іноді він хоче побути на самоті. Поважайте приватне життя сина, наприклад, завжди стукайте, перш ніж увійти у його кімнату.
 

16. Поговоріть із підлітком про гоління. Гормональні зміни в підлітковому віці призводять до того, що в хлопчиків з'являється волосся на обличчі. Це може бентежити підлітка, оскільки він не знає, як цьому дати раду. Попросіть чоловіка поговорити із сином про те, як дотримуватися правил гігієни. Якщо ви самі виховуєте сина, попросіть зробити те саме когось із чоловіків-родичів або друзів сім'ї. Хлопчик повинен знати, що має підтримку.

            

              ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ, ВИХОВУЮЧИ ПІДЛІТКА

 

1. Встановлювати необґрунтовані очікування. Для дітей потрібно встановлювати правила. Але очікування від дитини доречні тільки тоді, коли вони реалістичні. Не варто сподіватися, що дитина не робитиме помилок.

2. Чекати на гірше. Підлітки не такі погані, як прийнято думати.

Підлітка виховувати важко, якщо ви мислите негативно. Будьте позитивними, співчувайте підлітку, підтримуйте його. Тоді він не матиме причин для поганої поведінки.

3. Намагатися «впоратися» з підлітком. Ставтеся до підлітка з повагою, допоможіть йому здолати його проблеми і труднощі. Надайте йому підтримку, не намагайтеся контролювати – інакше висока вірогідність протистояння.

4. Думати, що дитина – це ваша власність. Коли ви приймаєте рішення за свою дитину, їй це не подобається. Говоріть із нею про її майбутнє, про її життя, дозволяйте самостійно приймати рішення. Це допоможе їй почуватися важливою і ставати відповідальнішою.

5. Ставитися до підлітка як до безпорадної дитини. Не намагайтеся робити за неї те, що вона здатна зробити самостійно. Тому поводитися з 15-річною дитиною так само, як із 5-річною – не надто гарна ідея.

Виховання підлітків – це нелегкий шлях, повний спроб і помилок. Дотримуйтеся вищевказаних порад, і цей процес буде для вас простішим, ніж вам здається.

                                               

ЯК ВЕЛИКІ  КАЖУТЬ…

 

    "Правильне виховання – це наша щаслива старість,  
           погане виховання – це наше майбутнє горе, це наші    
           сльози, це наша провина перед іншими людьми, перед    
           усією країною»

                                                               (А.С. Макаренко)

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Моя майбутня професія

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень